Odborníci z Oddelenia detskej otorinolaryngológie Detskej fakultnej nemocnice Košice prinavracajú sluch a zároveň tým pomáhajú rozvíjať reč pacientom s vážnymi poškodeniami sluchu už takmer tri desaťročia. Implantačné centrum ORL DFN Košice ako jedno z mála pracovísk na Slovensku (5 centier) operuje detským pacientom najmodernejšie kochleárne implantáty už niekoľko rokov a vďaka nim získavajú stratený sluch a rečovo napredujú.
Lekári, zdravotníci a technici v Detskej fakultnej nemocnici Košice tentokrát dosiahli nový míľnik v otorinolaryngológii tým, že ako prví na Slovensku úspešne zaviedli unikátny sluchový kostný implantát novej generácie Systém Cochlear Osia u detskej pacientky so závažným poškodením sluchu. Tamarka je 6-ročné dievčatko z Kežmarku, ktoré sa chystá do školy. Od narodenia má problémy so sluchom, pretože počuje len veľmi obmedzene a aj to len cez jedno uško, ktoré však nie je dostatočne vyvinuté. Práve pre takýchto pacientov je určený inovatívny model načúvacieho zariadenia Systém Osia OSI200, ktorý využíva prirodzenú schopnosť človeka viesť zvuk kosťou a pomáha počuť reč aj v náročných, hlučných situáciách.
Foto: Implantát Cochlear Osia s prevodníkom Piezo Power, ktorý generuje zvukové vibrácie, ktoré sa prenášajú z implantátu do kosti a na obrázku vpravo Systém Cochlear Osia
Je určený pre pacientov, ktorí trpia prevodovou poruchou sluchu, zmiešanou poruchou sluchu, alebo jednostrannou vnútroušnou hluchotou.
Ide najmä o tieto ochorenia:
Systém OSIA je inovatívny sluchový implantát, ktorý využíva digitálnu piezoelektrickú stimuláciu na prenos zvuku kosťou do vnútorného ucha. Skladá sa z 2 častí. Prvá časť – zvukový procesor sa umiestňuje tesne pri uchu. Ten zachytáva zvuk z okolia a digitálne analyzuje signál. Už spracovaný signál prechádza cez kožu do druhej časti. Tou je výkonný implantát, ktorý sa nachádza celý pod kožou. Obsahuje prevodník Piezo power, ktorý generuje zvukové vibrácie a tie sa prenášajú z implantátu do kosti. Vibrácie putujú až do vnútorného ucha, kde sa premenia na elektrické impulzy a odosielajú do mozgu, kde ich vnímame ako zvuk. Systém OSIA je určený pre ľudí so stratou sluchu až do 55 dB.
Výhodou tohto systému je, že malý procesor je nosený mimo ucha, pričom zvukovod ostáva voľný a tak sa môžu pacienti vyhnúť zvýšenému riziku ušných infekcií, čo sa pri nosení načúvacích pomôcok často stáva.
Systém Osia je vybavený aj technológiou SmartSound®, ktorá je navrhnutá tak, že zvukový procesor automaticky určí, v akom prostredí sa nachádzate a bude sa snažiť dodať čistý signál, aby čo najviac optimalizoval počutie. A tak môžu pacienti s touto pomôckou počuť jasnejšie aj v hlučnom prostredí.
Operácia Tamarky prebiehala v celkovej anestézii, v oblasti spánkovej kosti (za uchom). Operačný zákrok vykonal vynikajúci odborník, otochirurg, špecialista na kochleárne implantáty MUDr. Jiří Skřivan, CSc. z Prahy a operačný tím viedla primárka MUDr. Lucia Boldižárová. Keďže ide o prvú implantáciu sluchového aparátu systému Cochlear Osia na Slovensku, pri operácii boli prítomní aj špecialisti z firmy Cochlear, s ktorými DFN dlhodobo a úzko spolupracuje.
Foto: Operačný tím po operácii
Tamarka už bola z nemocnice prepustená domov, keďže pacient môže byť prepustený do domácej liečby už deň po zákroku. Avšak operáciou, ktorá trvala približne hodinu, sa proces liečby nekončí. Pacientka má pred sebou ešte viacero návštev na ORL oddelení DFN Košice.
V nasledujúcej starostlivosti malým pacientom pomáhajú návštevy u našich ďalších odborníkov – foniatra, logopéda, technika. Po zahojení rany Tamarka s rodičmi príde za účelom pripojenia procesora. Ten pomáhajú cca po mesiaci od operácie nastaviť, sfunkčniť a pripojiť nielen zdravotníci, ale najmä technici. Postupne sa s modernými technológiami zoznámia nielen rodičia, ale aj samotný pacient, keďže systém Osia je kompatibilný zo systémom Android aj Apple. A tak pomocou špeciálnej aplikácie Osia Smart budú môcť naši pacienti ovládať a nastavovať svoj zvukový procesor aj zo smartfónov alebo hodiniek. Pre bezdrôtové prenosy je pripravená pacientom poslúžiť celá rada zariadení Cochlear True Wireless. Televízny streamer tak napríklad pacientom umožní sledovať a regulovať – zvyšovať hlasitosť TV tak, že okolie to ani nezaregistruje.
Celý pooperačný proces k tomu, aby Tamarka plnohodnotne počula však nie je šprint, ale predstavuje približne ročný maratón, na konci ktorého by mohla žiť život s plnohodnotným sluchom.
„Tento najnovší model z načúvacích implantátov poskytuje vysoký výkon a hlasitosť, najmä vo vysokých frekvenciách, ktoré sú dôležité na porozumenie reči. Tamarke sa teda zvýši počuteľnosť a teda aj zlepší schopnosť porozumieť reči v hlučnejšom prostredí, akým škola istotne je. Sme radi, že môžeme ako prví na Slovensku implantovať jednu z najnovších verzií sluchových implantátov ako je systém Cochlear Osia. Máme vôľu napredovať a zavádzať inovatívne spôsoby liečby, aby sme našim malým pacientom neustále pomáhali zlepšovať kvalitu počutia a tým aj výrazne zvýšili mieru komunikácie s ich rovesníkmi a s okolím,“ vysvetlila primárka ORL oddelenia MUDr. Lucia Boldižárová.
Foto: Operačný tím počas operácie, kde bol zavedený načúvací implantát – Systém Cochlear Osia
„Ďakujeme veľmi pekne všetkým, ktorí prispeli k výberu vhodnej načúvacej pomôcky pre Tamarku. Už sme doma, operácia dopadla dobre, za čo tiež veľmi ďakujem lekárom a všetkým sestričkám a ostatnému personálu z ORL oddelenia DFN Košice, čo sa o nás starali,“ reagovala spokojná mamička Tamarky.
Zároveň vyjadrujeme my poďakovanie rodičom malej pacientky za možnosť zverejniť ich príbeh a fotografie a prajeme Tamarke veľa energie a odhodlania bojovať ďalej na jej ceste pri rozlišovaní zvukov a rozprávaniu v bežnom živote.